|
A szervezet külső és belső antioxidánsokkal tud gazdálkodni. Sejtjeinkben többféle antioxidáns is termelődik, melyek azonnal képesek gátolni a helyben képződő szabadgyököket. Enzim antioxidánsokEzekről mind elmondható, hogy a kor előrehaladtával egyre kevesebb termelődik, 30 éves kor felett már pótlásra szorul a szervezetünk. Főként:
|
A táplálkozással bevitt antioxidánsok két csoportja1. Közvetlenül antioxidáns hatással bírók (A-, C-, E-vitamin) Ide tartoznak a szuperantioxidánsok, például az alfa-liponsav elősegíti a glutation-peroxidáz képződést a májban. Vagy az olyan fontos antioxidánsok, antioxidáns csoportok, melyeket növényi és állati eredetű táplálékokból nyerhetünk: Szelén, Q10, Béta-karotin, Flavonoidok, Izoflavonoidok, Fenolsavak stb. |
Mi a helyzet a hisztamin érzékenyekkel?
C-vitamin (L-aszkorbinsav)
Most nézzük meg azokat az antioxidánsokat, antioxidánsokban bővelkedő kivonatokat, melyek hisztamin intolerancia esetén is fogyaszthatók, sőt sok esetben az intolerancia mértékét, illetve a tünetek súlyosságát is csökkenthetik:
Quercetin
Bromelain
Csalán
Rutin
A különféle ételek hisztamin szintje függ az érlelési folyamattól és attól, mennyire frissek. Minél hosszabb ideig tárolunk egy ételt, annál magasabbra emelkedik a hisztamin tartalma és annál nagyobb gondot okozhat bizonyos ételekre érzékenyek vagy intoleránsak számára.A friss hús nagyon kevés hisztamint tartalmaz. A feldolgozás során azonban az érési folyamat következtében felhalmozódnak benne a biogén aminok.
Hisztamin-intolerancia leggyakoribb tünetei
- bőrpír, csalánkiütés, ekcéma, viszketés
- (migrénszerű) fejfájás, szédülés
- heves szívdobogásérzés
- orrfolyás, orrdugulás
- nehézlégzés, ritkán asztmásroham
- torokfájás, torokviszketés
- puffadás, gázosodás, hasfájás, görcsök, hasmenéshányinger, hányás