Az aminosavakról a legtöbben minimális tudással rendelkeznek, pedig egy ilyen kiegészítő, azonnali és hatalmas változást okozhat az életünkben. pláne, ha aktívan sportolunk, sokat mozgunk.
Az aminosavak a fehérjék építőkövei. A fehérje minősége teljes mértékben az aminosav összetételétől függ. Összesen 23 aminosav létezik, amelyeket két csoportra oszthatunk, esszenciális aminosavak és nem esszenciális aminosavak. Az izomzatunk számáral edzés után a fehérjék előtt fontosabb az aminosavak pótlása.
Mégegyszer, és részletesebben
Tehát összesen 23 aminosav létezik, amelyeket két csoportra oszthatunk:
- esszenciális aminosavak
- nem esszenciális aminosavak
Az esszenciális aminosavak a táplálkozásunkkal kerülnek a szervezetedbe, míg a nem esszenciális aminosavakat a szervezetünknek egyedül kell előállítania. A 9, életedhez nélkülözhetetlen, azaz
esszenciális aminosavak az alábbiak:
- hisztidin
- izoleucin
- leucin
- lizin
- metionin
- fenil-alanin
- triptofán
- valin
- glicin.
A nem esszenciális aminosavak,
amelyek azonban egyedi hatékonysággal rendelkeznek, és mind használjuk őket a sportban a következőek:
- alanin
- arginin
- aszparaginsav
- cisztein
- cisztin
- glutamin
- treonin
- prolin
- szerin
- tirozin.
Aminosavak pótlása edzések után?
Szervezetünknek közvetlenül a sportolás után van a legnagyobb szüksége a tápanyagok pótlására, hogy biztosítani tudja a regenerálódási folyamatokat és az új izomszövetek építését. Edzés során ugyanis „sérül” az izomzat és a regenerálódási-pihenési időszakban épül újjá.
Az izomzat szemszögéből edzés után a komplex fehérjék helyett fontosabb az aminosavak pótlása: a fehérje lebontása ugyanis túl időigényes folyamat, több órás procedúra az emésztés során, amíg aminosavakra bomlik. A legjobb, ha az értékes aminosavakat rögtön elérhetővé tesszük az izomzat számára, és szervezetnek nem kell a lebontásával bajlódnia.