A szépségszakértő szerint ezek a vitaminok nemcsak hibátlanná, de fiatalossá és feszessé is teszik a bőrt. Elmondta, melyik hogyan hat az arcra.
A bevitt tápanyagok igen nagy hatással vannak a külsőre, egyes vitaminok pedig erőteljesen hozzájárulnak az arc fiatalosságának, feszességének és hibátlanságának fenntartásához.
Mandi Nyambi szépségszakértő úgy véli, a következők nélkülözhetetlenek a bőr szépségéhez: szerinte ezerszer hatékonyabbak a drága krémeknél. Étrend-kiegészítők formájában is fogyaszthatod őket, ám a leghatásosabb, ha természetes formájukban, bizonyos ételekkel viszed be őket a szervezetedbe.
Vitaminok a feszes arcért
Az A-vitamin védi a bőrt, hozzájárul hosszan tartó feszességéhez, sőt a regenerálódásban is segít amellett, hogy erősíti az immunrendszert és a szemet. A legnagyobb mennyiségben a halfélék, a tojás, a spenót és az édesburgonya tartalmazzák, ezért ezeket érdemes beépíteni a táplálkozásodba. Szintén a rugalmasság megőrzésében és a sejtanyagcserében van nagy szerepe a B12-vitaminnak, ami segít a protein hasznosulásában is. Szárnyashúsban, kagylóban, rákban, tejben és joghurtban található belőle rengeteg.
A C-vitamint a legtöbben a szervezet védekezőképességének erősítésére használják, ám számos más fontos feladata is van. Erőteljes antioxidáns, elősegíti a kollagéntermelést, ezáltal pedig segít késleltetni, lassítani a bőröregedést, és feszessé, ragyogóvá teszi az arcot. Narancsot, citromot, epret, kék áfonyát, spenótot, paradicsomot és paprikát érdemes fogyasztanod, hogy bevidd a testedbe a megfelelő mennyiséget.
Ragyogó, hidratált, selymes bőrt eredményeznek
A K-vitamin beviteléről kevés szó esik, pedig a szépség szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható. Segít abban, hogy a bőr egységes és élettel teli legyen, halványítja, sőt el is tüntetheti a szem alatti sötét karikákat, sőt a hajszálerek láthatóságát is csökkenti. Kelkáposztában, karalábéban, májban, spenótban és uborkában is találsz belőle bőven.
Az Omega-3 zsírsav, bár a szó szoros értelmében nem vitamin, szintén a táplált, hidratált és feszes bőr fontos hozzávalója: egészségessé teszi a sejtek membránjait, visszaállítja és erősíti a bőr védekezőképességét, feltölti és simává teszi azt, sőt még gyulladáscsökkentő hatással is bír.
A magokban, például lenmagban, chiamagban és tökmagban, valamint az olajos halakban, többek között a pisztrángban, a szardellában, a tonhalban és a szardíniában van belőle a legtöbb, de megtalálható a növényi olajokban – tökmagolaj, lenmagolaj, repceolaj – és a kelbimbóban, a kelkáposztában is.
Megelőzik és eltüntetik a pattanásokat, bőrhibákat
A cink nem véletlenül a pattanás elleni krémek, maszkok egyik népszerű alapanyaga: nemcsak kívülről, de belülről is erős gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatással rendelkezik, ráadásul segít a hormonrendszer és a vércukorszint szabályozásában. Mindezeknek köszönhetően csökkenti a pattanások számát, vagy megelőzi a kialakulásukat, illetve mérsékli a bőr zsírosodását. Hüvelyesekben, tojásban, halfélékben, található belőle a legtöbb.
Szintén a bőrhibákkal veszi fel a harcot a D-vitamin is. A pattanások és a mitesszerek képződését is visszaszoríthatod, ha eleget viszel be belőle a szervezetedbe, például tejjel, gabonafélékkel, narancslével, tojással vagy épp gombával.
Ha pedig biztosra szeretnél menni, a biotinról, azaz a H-vitaminról se feledkezz meg: ez ugyanis nélkülözhetetlen a bőr egészségének fenntartásához, csökkenti a bőrproblémákat, és segít megőrizni a fiatalos külsőt. A dió, a hüvelyesek, a máj és a tej bővelkedik benne.
Kollagénben gazdag ételek
Az idő múlásával a bőr petyhüdtebbé válik, a kötőszövet elereszti magát, a porcok pedig kopásnak indulnak. Ha szeretnéd, hogy fibroblasztsejtjeid jól működjenek, azaz jó minőségű és elegendő mennyiségű kollagént termeljenek, érdemes gyakrabban fogyasztanod az alábbi ételeket.
(Forrás: femina.hu)