A stressz és az aggódás fizikailag is megbetegíthet bennünket. A stressz és az aggodalom bizonyítottan befolyásolja az egészségi állapotunkat, sőt, meg is rövidítheti az életünket.A súlyos, krónikus stressz a szívünktől az immunrendszerünkig különféleképpen hatást gyakorolhat a testünkre. A stressz tünetei befolyásolhatják az egészségi állapotunkat, úgy, hogy még csak észre sem vesszük. Azt hihetjük, hogy valamilyen betegség az oka a hasogató fejfájásnak vagy az emésztési zavarnak, pedig valójában a stressz a hibás.
Mit okoz a stressz?
Szervezetünk egy természetes stressz riasztórendszerrel rendelkezik, amely figyelmeztet és reagál az észlelt veszélyekre. Az észlelt fenyegetés hatására idegi és hormonális jelzések révén ez a riasztórendszer felszólítja a mellékvesét, hogy szabadítson fel hormonokat, köztük adrenalint és kortizolt. Az adrenalin megnöveli a pulzusszámot, a vérnyomást, és fokozza az energiaellátást.
Az első számú stresszhormon, a kortizol, növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükózfelhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét. A kortizol az immunrendszert is lehalkítja, amely így kevésbé képes visszaverni a fertőzéseket, és az emésztőrendszert, a reproduktív rendszert és a növekedési folyamatokat is elnyomja.
- Gyakori megfázás, fertőzés
- Szorongás
- Pánikroham, Fokozott szívdobogás és szívdobogásérzés
- Szív- érrendszeri rendellenességek, magas vérnyomás
- Megnövekedett vércukorszint
- Irritábilis bél-rendellenességek, gyomorproblémák, reflux
- Hátfájás
- Tenziós fejfájás vagy migrén
- Alvászavarok, Krónikus fáradtság-szindróma
- Légzőszervi rendellenesség, nehézlégzés
- A bőrbetegségek, ekcéma súlyosbodása