Egyaránt előfordulhatnak idegi, bőr- és látásproblémák, immunrendszeri problémák – ám ezeket nem érdemes megvárni. Mi van akkor, ha már tapasztalunk gondokat, mit (v)együnk rá?

A B-vitaminhiányok általában valamilyen idegrendszeri problémát, esetleg bőrproblémát, az A-vitaminhiány látási problémát okozhat, a C-vitaminhiány az immunrendszer munkáját rontja, az E-vitamin nagyon fontos antioxidáns a szervezetünkben.

Ha folyton fáradtak vagyunk, egyre gyakrabban vannak görcseink, akkor vélhetően fontos vitaminok hiányoznak a szervezetünkből.

Minden vitaminnak funkciója van, és a hiánya valamilyen fennakadást okoz a szervezetünkben.

Ezt nem úgy kell elképzelni, mint egy széket, amelyiknek, ha hiányzik az egyik lába, rögtön felborul: bármely vitaminról is van szó, a vitaminhiány szépen fokozatosan, olykor észrevétlenül, úgy is mondhatnánk, fokozatosan alakul ki.

Nem is feltétlen egy tisztán körvonalazható tünettel jelentkeznek, hanem általában valamilyen rendszerproblémát okoznak. Nem érdemes megvárni, hogy kialakuljon egy vitaminhiányos állapot. Az egyetlen megoldás, ha a vitaminok bevitelére gondot fordítunk – kiváltképp, ha valaki gyermeket vár.

Milyen jelek utalnak arra, hogy valamilyen vitaminhiánytól szenvedünk?

1. Repedések a szájon

Ha repedések alakultak ki az ajkaid szélén vagy hólyagok keletkeztek a szádban, akkor valószínűleg túl kevés a szervezetben a vas, a cink és a B-12 vitamin. Aki vegetáriánus vagy vegán étrendet követ, egyen több szárított paradicsomot, földimogyorót és olyan hüvelyeseket, mint például a lencse. Pótolhatjuk a B12-vitamint, a vasat és a cinket baromfihús, lazac, tonhal, tojás vagy kagyló fogyasztásával is. A vas felvételét javítja a C-vitamin, ezért egészítsük ki a fenti élelmiszereket brokkolival, paprikával vagy savanyú/nyers káposztával. A C-vitamin egyébként segít a fertőzések kivédésében is.

2. Pattanások

A sok apró, gyulladt pattanás a karokon, az arcon vagy a lábon, arra is figyelmeztethet, hogy ügyelj az elegendő mennyiségű egészséges zsírok, cink és A-vitamin bevitelére. Ezek a tápanyagok fontosak a bőr egészségének. Ahhoz, hogy mihamarabb újra szép, puha tapintású legyen a bőröd, fogyassz több baromfihúst, humuszt, tökmagot vagy édesburgonyát.

3. Fáradtság

Eleget alszol, mégis folyton fáradtnak érezed magad? Akkor ez D-vitaminhiányt jelezhet! Gyakori téli probléma, de nyáron sem ritka, hiszen a napsütötte órákat akkor is irodákban töltjük. Mindenképp gyanakodj D-vitaminhiányra, ha olykor ingerlékenynek, szétszórtnak érzed magad. Sajnos kevés olyan élelmiszer akad, amelyben említésre méltó mennyiségű D-vitamin található; jó D-vitaminforrás például a lazac, a tojássárgája, a gomba és az ementáli sajt.

4. Korpás fejbőr

Ha feltűnően sok korpát találsz a ruhádon például fésülködés után, akkor ez az egészséges zsírok, azaz az Omega3 hiányára utalhat. Főként a tengeri halakban található Omega3-zsírsavak gyakorolnak kedvező hatást a fejbőrre. Iktass be legalább heti két halételt az étrendedbe, amit gazdagíthatsz dióval, avokádóval.

5. Vékony szálú, töredezett haj

Egyre vékonyabb, töredezettek a hajszálaid? Ez folsav hiány is lehet. Napi 100 hajszál elvesztése még teljesen normális, de ha úgy látod, hogy ennél intenzívebb a hajhullásod, akkor fogyassz több B-vitaminokat tartalmazó élelmiszert: spenótot, madársalátát vagy teljes kiőrlésű termékeket.

6. Ősz hajszálak

Ha idő előtt ősz hajszálak jelennek meg a hajkoronádban, az a rézhiányra utalhat. A vörösréz befolyásolja a melanin-termelésünket, ami a hajunk színéért felelős. Fogyassz gyakran burgonyát, hüvelyeseket, tenger gyümölcseit.

7. Barázdált körmök

Ha barázdáltak a körmeid, valószínűleg nehezen szívódnak fel a szervezetedben a vitaminok, aminek gyomorsav-hiány lehet az oka. Ez ugyan nem vitaminhiány, de fontos tudni róla, hiszen akadályozhatja a létfontosságú tápanyagok felszívódását. A gyomorsav termelést serkentik az olyan keserű élelmiszerek, mint a rukkola, a grapefruit vagy a gyermekláncfű.

8. Kék foltok

Jóllehet csak kicsit ütötted be a karod, lábad, mégis szinte azonnal kék foltok jelennek meg rajtunk? Lehet, hogy kevés a szervezetedben a C-vitamin, amely a véredények és a kötőszövetek regenerálódásáért felelős. Ilyenkor érdemes több paprikát, citrusféléket, bogyós gyümölcsöt és brokkolit fogyasztani.

9. Vádli görcs

Egyél több banánt, mandulát, tökféléket, spenótot és brokkolit, hogy megszabadulj az izomgörcsöktől. Ezekben az élelmiszerekben jelentős mennyiségű magnézium, kalcium és kálium található. Főleg sportolók szenvednek gyakran ezektől a tünetektől, mert az izzadtság miatt sok ásványi anyagot veszít a szervezetük.

10. Székrekedés

Jól működő emésztéshez fontos a megfelelő mennyiségű ballasztanyag, ami sok vizet szív magába, ezáltal serkenti a bélműködést. Ráadásul gyorsabban jóllakunk tőle, ami segíthet a fogyásban vagy a súlyod megtartásában is. Sok rostot tartalmaznak a teljes kiőrlésű termékek, a lenmag, valamint a bogyós gyümölcsök.